Są impulsami pobudzającymi komórki macierzyste do regeneracji, stanowiąc swoisty łącznik komunikacji komórek skóry. Dzięki ich działaniu po aplikacji na skórę 7-krotnie zwiększa się synteza kolagenu oraz 3-krotnie synteza elastyny. Ich pojedyncza cząsteczka jest nawet tysiąc razy mniejsza od komórki naszej skóry, dzięki czemu mają możliwość swobodnego przenikania przez barierę skórno-naskórkową w głąb skóry właściwej, gdzie dostarczają białek i czynników wzrostu, dając tym samym komórkom macierzystym impuls do nowotworzenia. Egzosomy, o których mowa, są rodzajem impulsu „gaszącego” procesy zapalne, przy jednoczesnym pobudzaniu procesów regeneracyjnych i naprawczych.
Stymulatory tkankowe, wypełniacze i preparaty do mezoterapii igłowej muszą być podawane w sposób iniekcyjny. Konieczne jest wtedy przekraczanie bariery naskórkowej poprzez wykonanie nakłucia, co umożliwia dostanie się do skóry właściwej. Egzosomy, dzięki swym mikroskopijnym rozmiarom, mają zdolność penetracji i działania immunogennego nawet wtedy, kiedy nałoży się je naskórkowo – bez konieczności frakcjonowania, ani wykonywania laseroterapii czy mezoterapii mikroigłowej. Na czym polega łagodzące działanie egzosomów i pobudzanie dzięki nim skóry do szybkiej regeneracji?
Nowość, ale nie do końca…
Choć klientki gabinetów estetycznych mogą korzystać z dobrodziejstw egzosomów dopiero od niedawna, to badania nad nimi trwają już od 1967 roku. W naszym gabinecie korzystamy z preparatu firmy mającej na swoim koncie aż 60% wszystkich publikacji naukowych i patentów dotyczących egzosomów na świecie. Są zatem w najwyższym możliwym stopniu przebadane i bezpieczne. Ich cząsteczki są mniejsze od wirusów, a przy tym są immunogenne, co oznacza, że nie indukują odpowiedzi biologicznej u biorcy, czyli naszej klientki. Nie mogą również przenosić na nią nic niepożądanego. Zapewniają natomiast działanie przeciwzaplane i regenerację skóry, co jest pierwszymi efektami związanymi z ich aplikacją. Drugą płaszczyzną ich dobroczynnego działania jest regulowanie pracy wadliwych receptorów – wyciszanie stanów zapalnych skóry i objawów takich jak atopia, łuszczyca i hiperpigmentacja.
Pierwotnie egzosomy stosowane były w medycynie leczniczej m.in. w neurologii, kardiologii czy w leczeniu chorób nowotworowych, a obecnie ich moc przenoszona jest na grunt medycyny estetycznej i kosmetologii, gdzie z ich wykorzystaniem wykonuje się zabiegi odmładzające i naprawcze. Właśnie dlatego, że mają zdolność nowotworzenia, stymulacji i regeneracji, ale także gaszenia stanów zapalnych.
Jak przebiega aplikacja?
W medycynie regeneracyjnej oraz kosmetologii podanie egzosomów może odbywać się w dwojaki sposób. Pierwszym z nich jest aplikacja zewnętrzna, naskórkowa. Początkowo preparat ma formę sproszkowaną, a następnie proszek ten rozrabia się przy użyciu specjalnego rozpuszczalnika zawierającego m.in. koenzymy, witaminy, białka, lipidy czy kwas hialuronowy. Dopiero po połączeniu egzosomy mogą być aktywne i wykazywać szereg korzystnych funkcji dla naszej skóry. Stają się w ten sposób łącznikiem – nie są jednak żywymi komórkami i nie posiadają pamięci komórkowej – dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla skóry. Ich cząsteczka jest tak mała, że są w stanie przemieścić się do skóry właściwej, by dopiero tam móc zacząć działać stymulująco i regenerująco, poprzez aktywację komórek macierzystych i immunomodulację (regenerowanie pracy wadliwych receptorów). W ten sposób wyciszają stany zapalne towarzyszące atopii i łuszczycy.
Procedurę naskórkową stosuje się w przypadku skóry uszkodzonej np. na skutek urazów mechanicznych, ran i otarć, kiedy niezalecane jest wykonywanie mikronakłuwania, a celem jest działanie lecznicze – by wyciszyć stan zapalny i zniwelować możliwość powstania blizny po urazie. W drugim protokole kosmetyk może być podawany po wykonaniu zabiegu naruszającego ciągłość tkanki. W medycynie regeneracyjnej, leczeniu hiperpigmentacji (przebarwień) czy też w szeroko pojętym anty-agingu, jak również wtedy, kiedy chcemy pogrubić skórę cienką i wrażliwą, bądź przyspieszyć proces odbudowy po zabiegach inwazyjnych podaje się egzosomy w trakcie zabiegu mikronakłuwania frakcyjnego lub laserem CO2 – np. w terapii blizn potrądzikowych, w tym także w leczeniu blizn zanikowych.