nadpotliwość

Nadpotliwość występuje wtedy, gdy mamy do czynienia z nadmiernym wydzielaniem potu. Rozróżnia się jej dwa typy-pierwotna, kiedy po prostu ma się do niej skłonność lub wtórna w przypadku chorób (na przykład cukrzycy) oraz niewłaściwego tryby życia, w tym odżywiania. Masz problem z nadmiernym poceniem się? Udaj się do lekarza do gabinetu Daga Nowak Beauty Lounge i poznaj skuteczne metody leczenia.

Nadpotliwość może występować w obrębie wybranych okolic– na przykład dłoni, stóp lub pach, jak również dotyczyć całego ciała. Na szczęście są skuteczne metody, które pozwalają pozbyć się tego problemu. Nie można jednak zapominać o kluczowej roli higieny, używania odpowiednich dezodorantów i antyperspirantów, noszenie przewiewnej odzieży.

Nadpotliwość-przyczyny

Pocenie się to naturalny, fizjologiczny mechanizm odpowiedzialny za termoregulację. O nadpotliwości mówimy wtedy, gdy  jest wydzielany pot w ilości znacznie większej, niż jest to potrzebne do prawidłowego kontrolowania temperatury ciała. Tak, jak już wspomnieliśmy na samym początku artykuły, przyczyny nadpotliwości dzieli się na pierwotne i wtórne. Zdecydowana większość przypadków nadmiernego pocenia się ma charakter pierwotny. Nie są w żaden sposób związane z chorobą a indywidualnymi predyspozycjami danej osoby. W takim przypadku problem dotyczy obszarów ciała, które są bogate w gruczoły potowe, czyli pachy, dłonie, stopy oraz okolice górnej wargi. Warto zauważyć, że nadpotliwość często nasila się pod wpływem stresum wieku oraz wahaniem poziomu hormonów.

Nadpotliwość wtórna jest ściśle powiązana ze stanami chorobowymi. Wśród możliwych jej przyczyn wymienia się:

  • przewlekłe zakażenia, np. bruceloza czy gruźlica, w której występują nocne poty,
  • choroby nowotworowe, np. chłoniak, guz chromochłonny, białaczka,
  • zatrucia, np. pestycydy, inhibitory acetylocholinoesterazy,
  • uzależnienia od narkotyków (amfetaminy, kokainy),
  • choroby endokrynologiczne, np. hipoglikemia (niedocukrzenie), cukrzyca, nadczynność tarczycy,
  • zaburzenia neurologiczne, np. jamistość rdzenia, może występować nadmierne pocenie w obrębie jednej połowy ciała,
  • obturacyjny bezdech senny – nadpotliwość pojawia się w sytuacji nadmiernego wysiłku oddechowego podejmowanego podczas bezdechów

Nadpotliwość – skuteczne metody leczenia

W Daga Nowak Beauty Lounge oferujemy skuteczne metody, które pozwalają pobyć się problemu nadmiernego pocenia się. Jedną z nich jest leczenie botoksem. Toksyna botulinowa powoduje zablokowanie połączeń nerwowo-mięśniowych, dzięki czemu gruczoły potowe zmniejszają ilość wydzielanego potu. Warto zauważyć, że efekt leczenia jest widoczny po około tygodniu i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Po czasie zabieg można powtórzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz