retinole

Retinoidy to jedne z najpopularniejszych składników aktywnych, pochodnych witaminy A, które mają bardzo silne działanie odmładzające, naprawcze i przebudowujące skórę. Z tego wpisu dowiecie się o m.in. tego, czemu retinole zawdzięczają swoją ogromną popularność.

Mało znany, choć niezwykle popularny

Pacjentki chętnie decydują się na zabiegi z wykorzystaniem retinolu, ponieważ jest on kosmetykiem niezwykle popularnym. Jednocześnie jednak nie zawsze wiedzą, czym jest retinol, a czym retinal i dlaczego w Polsce nie można bez recepty kupić czystego kwasu retinowego. W przypadku rozpoczęcia pracy z retinolem z reguły włączamy go do pielęgnacji stopniowej, nocnej, w nurcie skin cyclingu. W ten sposób budujemy tolerancję skóry. Jeśli w trzeciej dobie od pierwszej aplikacji pojawi się zaróżowienie, a w czwartej suchość i łuszczenie, to jest to działanie jak najbardziej pożądane i właśnie takiego efektu od tej substancji aktywnej powinno się oczekiwać. Dopiero później następuje wygładzenie skóry i znaczna poprawa jej kondycji.

Kiedy można spodziewać się efektów?

Od momentu rozpoczęcia aplikacji retinolu musi upłynąć minimum 6 tygodni, a nawet więcej, nim zauważymy pierwsze rezultaty ani-agingowe. Trzeba przy tym pamiętać, że retinol powinien być wprowadzany stopniowo, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia.

Kto powinien, a kto niekoniecznie?

Retinole są wskazane przede wszystkim dla osób ze skórą mającą odbudowany płaszcz hydrolipidowy i będącą w dobrej kondycji pod kątem nawilżenia, po tzw. okresie prekondycjonowania skóry. Polecane są też osobom chcącym zredukować zmarszczki mimiczne, przebarwienia i trądzik, zarówno młodzieńczy, jak i wieku dojrzałego. Natomiast raczej odradza się te zabiegi pacjentom z zaburzonym płaszczem hydrolipidowym, dużymi zmianami naczyniowymi czy trądzikiem różowatym. Warto też wiedzieć, z czym retinolu nie łączyć. Podczas jednej aplikacji, nie powinno się go „kanapkowo” nakładać wraz z kwasem salicylowym, migdałowym, glikolowym, witaminą C, etanolem i rezorcyną. Łączenie retinoli z wymienionymi substancjami podczas jednej aplikacji może bowiem doprowadzić do wystąpienia większych podrażnień skórnych.

Siła regeneracji

Choć najczęściej retinole stosuje się jesienią, to możliwe jest również korzystanie z nich przez cały rok. Kluczem do takiej całorocznej pielęgnacji jest jednak wcześniejsze zbudowanie odporności na te składniki aktywne, więc… nie zaleca się codziennego stosowania retinolu od początku przygody z nim. W następnych dwóch-trzech dobach po pierwszej aplikacji stosuje się już wyłącznie środki antyoksydacyjne i odbudowujące płaszcz hydrolipidowy. Tak aby skóra otrzymała impuls, sygnał, ale też żeby przesadnie jej retinolem nie zamęczać. Warto również pamiętać, że lepsze jest częstsze stosowanie niższego stężenia retinolu niż jego jednorazowa duża dawka. Najczęściej spotykane preparaty odmładzające zawierają retinol w dawce od 0,1 do 0,5% i właśnie od takich poziomów sugeruje się rozpoczęcie przygody z tym składnikiem. Odpowiednia dawka o działaniu anti- agingowym wynosi ok. 0,5-1%, a stosuje się ją wtedy, kiedy zależy nam już na osiągnięciu bardziej zaawansowanej stymulacji skóry.

Retinole są świetne w świadomych działaniach anti-agingowych, w redukcji zmarszczek mimicznych, a także w walce z trądzikiem i przebarwieniami. Dlatego od lat są najbardziej lubianymi i najskuteczniejszymi składnikami nie tylko kosmetyków, ale i profesjonalnych zabiegów gabinetowych bazujących właśnie na tym preparacie. Niezależnie od tego, jaką formę ich stosowania wybierzemy – domową czy profesjonalną – warto omówić to wcześniej ze swoim kosmetologiem. Zarówno retinol, jak i retinal mogą znacznie pomóc naszej skórze, ale pod warunkiem, że są umiejętnie stosowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz