retinol

Retinoidy to jedne z najpopularniejszych składników aktywnych, pochodnych witaminy A, które mają bardzo silne działanie odmładzające, naprawcze i przebudowujące skórę. Z tego wpisu dowiecie się o podstawowych wskazaniach do stosowania retinoli, a także tego, dla kogo są one szczególnie wskazane.

Należą do grupy karotenoidów, a więc światłouczulających substancji chemicznych. Choć raczej nie zaleca się stosowania retinoli latem – ze względu na ryzyko powstania zmian barwnikowych, jeśli nie zostanie zachowana wysoka fotoprotekcja, to naprawdę warto włączyć je do codziennej pielęgnacji jesienią.

Komu szczególnie polecane?

Grupa pochodnych witaminy A, w postaci retinolu, retinalu, a także kwasu retinowego, posiada niezwykłe właściwości przeciwstarzeniowe. Najpopularniejsza substancja to retinol, który jest seboregulujący, tzn. normalizuje wydzielanie sebum przez skórę. Reguluje pracę gruczołów łojowych, lecz również przyczynia się do poprawy jakości kolagenu i elastyny, które są włóknami wpływającymi na jędrność skóry. Świetnie sprawdza się w anti-agingu i redukcji zmian zapalnych w postaci trądziku młodzieńczego oraz u osób dorosłych – także w leczeniu acne tarda.

W kosmetologii wykorzystywane są cztery formy retinoli, przy czym tylko jedna jest aktywna. Mowa o kwasie retinowym, który oddziałuje bezpośrednio na komórki skóry, pozostałe podlegają procesom przemiany. To on działa bezpośrednio w samej skórze. Natomiast na skórę aplikuje się retinol lub retinal. Aby retinol, który jest najpopularniejszą pochodną witaminy A, zwanej witaminą młodości, mógł zadziałać, musi on ulec dwóm przekształceniom. Działa powoli, a proces jego oddziaływania na skórę właściwą jest dłuższy niż retinalu, który wymaga tylko jednego przekształcenia biochemicznego, by stać się kwasem retinowym i później aktywną formą witaminy A, działającą anti-agingowo. Decydując się na wybór pomiędzy retinolem a retinalem, najlepiej zaufać ekspertowi, który po ocenie kondycji skóry dobierze najkorzystniejszą formułę. Najczęściej jednak stawia się na retinol.

Osoby z bardzo dużą wrażliwością skóry powinny stosować retinale, których łańcuch przekształceń jest mniejszy. Natomiast dla wszystkich chcących dopiero rozpocząć przygodę z retinolami, a jednocześnie oczekujących wysokiej efektywności, specjaliści polecają stopniowe wprowadzanie retinolu.

W jakiej formie i stężeniu?

W jaki sposób aplikuje się retinole na skórę? Ich najczęstszymi nośnikami są mikroemulsje, które szybko działają powierzchownie, co wywołuje podrażnienie, ale za to bardzo dobrze sprawdzają się w terapiach odmładzających. Bezpośrednio po nałożeniu retinolu w takiej formie powstaje niewielkie zaróżowienie, pieczenie, a także „podłuszczenie” – zanim zbudowana zostanie tolerancja retinolowa i będziemy mogli cieszyć się z młodszego wyglądu. Drugim nośnikiem jest oleosom, który można wyobrazić sobie jako kroplę tłuszczu zawierającą w sobie retinol. Penetruje on skórę bardzo wolno, więc zalecany jest w terapiach depigmentujących, kiedy potrzebne jest działanie bardzo głębokie, celem „wybicia” przebarwienia na zewnątrz.

Na początek powinniśmy kierować się nie stężeniem procentowym retinoli, lecz formą, w jakiej podawana jest substancja aktywna. Na retinolach nie powinnyśmy oszczędzać, ponieważ w tym przypadku cena przekłada się na jakość i stabilność produktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz